Kladno, 15.11.2010 – Grantové řízení projektu Nadace ČEZ Oranžová učebna je pro letošní rok ukončeno. Peníze na moderní vybavení učeben přírodovědných a technických předmětů získalo 21 základních a středních škol. Celkem byly rozděleny téměř 4 miliony korun. Jedním ze tří výherců tipovací soutěže se stal Roman Foršt z Kladna a získal jeden z mininotebooků.

Letos na jaře vyhlásila Nadace ČEZ poprvé grant Oranžová učebna. Jeho cílem je zkvalitňovat výuku technických a přírodovědných předmětů na základních, středních a vyšších odborných školách. O grant zažádalo přes 1000 škol, z nichž jednadvacet peníze na moderní vybavení učebny fyziky, chemie či výpočetní techniky získalo.

mininotebook - Roman ForštO podpořených školách rozhodovala svým hlasováním sama veřejnost. Hlasující zároveň tipovali kolik školních projektů bylo celkově podáno v rámci grantového řízení Oranžová učebna v roce 2010. Jedním ze tří správně a nejrychleji tipujících se s 1006 školy stal Roman Foršt ze Stochova „Kamarád mne požádal o hlas pro jejich školu a podmínkou hlasování bylo i uvedení tipu, jinak bych to asi ani nevyplňoval. Teď už ani nevím, kolik jsem tipnul“. Za svůj správný tip si dnes od zástupců Nadace ČEZ převzal v Zákaznickém centru Skupiny ČEZ v Kladně mininotebook v hodnotě 10 tis. Kč. „Výhru jsem vůbec nečekal, ale mininotebook se hodí, chtěl jsem ho zrovna kupovat pro svou přítelkyni k Vánocům. Teď budu muset rychle vymyslet něco jiného. Nikdy jsem nic nevyhrál, udělali jste mi velkou radost, děkuji,“ dodává k výhře Roman Foršt.

Studenti a pedagogové se tak dočkají nových výukovýchsimulátorů, speciální výpočetní techniky, interaktivních tabulí a dalších moderních výukových pomůcek. Maximální částka jednoho příspěvku je 200 tisíc korun, přičemž v roce 2010 bylo celkem rozděleno 3 898 872 korun. Ve středočeském regionu se grant na Oranžovou učebnu podařilo získat 2. základní škole Rakovník, Husovo náměstí 3. „Podpora vzdělávání je dlouhodobě významnou součástí strategie Skupiny ČEZ. Spolupracujeme se školami všech stupňů a snažíme se probudit zájem studentů o technické obory. Projekt Oranžová učebna je další aktivitou v této oblasti,“ říká Bohdana Horáčková, místopředsedkyně správní rady Nadace ČEZ. Pro velký zájem vyhlásí Nadace ČEZ grant Oranžová učebna opět na začátku příštího roku.